Notice: Use of undefined constant php - assumed 'php' in /home/beataman/sub.beatamankowska.pl/wp-content/themes/pawel/biography.php on line 1
Biografia | Beata Mańkowska
Biografia

Wokalistka, autorka tekstów, producentka,  Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. Uczęszczała do Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno – Baletowego w Gliwicach. Ukończyła Społeczne Ognisko Muzyczne na fortepian. Laureatka III nagrody IV – tego Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 2003 roku. Ponadto otrzymała nagrodę specjalną ufundowaną przez prof. Krystynę Szostek – Radkową dla najlepszego mezzosopranu konkursu oraz nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Gliwickiej dla najlepszego uczestnika z gliwickiej szkoły muzycznej. Rok później otrzymała wyróżnienie na VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu.

Od 2001 roku współpracuje z kabaretem Mariana Makuli. Zagrała w jego dwóch musicalach („Pomsta”, „Elwer Show”) i kilkudziesięciu koncertach. Projekt świąteczny pt. „Wiiliijo”- śląskie pastorałki M. Makuli i kolędy polskie, został zarejestrowany i emitowany przez TVS Silesia.

Od 2004 roku koncertuje i nagrywa z kompozytorem i multiinstrumentalistą Józefem Skrzekiem,  (płyta z 2005 roku „VIATOR ZNAK POKOJU” – poświęcona Ojcu Św. Janowi Pawłowi II oraz „EAST WIND” – Koncert żywiołów z 2009 roku ). Gościnnie występowała z satyrykiem, twórcą Kabaretu pod Egidą – Janem Pietrzakiem. Współpracuje z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach.

Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na Kursie Wokalistyki Operowej w Krynicy,  Mistrzowskim Kursie Operowym  w Jaworznie oraz na Mistrzowskich Warsztatach Wokalnych Il viaggio con l’arte prowadzonych przez Wiesława Ochmana. W spektaklu uczelnianym „Wesele Figara” W.A Mozarta wystąpiła w roli Cherubina. W 2009 roku debiutowała na scenie Opery Bytomskiej partią księcia Gigi Orlovsky’ego w operetce „Zemsta Nietoperza” Johana Straussa.
W lipcu 2010 roku razem z Józefem Skrzekiem i grupą SBB występowała na koncercie inauguracyjnym IV Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, transmitowanym przez TVP 2.  Od 2011 roku jest solistką Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg  z  Żywca z którą występowała na 46.Festiwalu Kiepurowskim w Krynicy – Zdroju w koncercie pt. „Muzyka (Nie) Poważna” Stanisław Soyka & Orkiestra. W roku 2011 otrzymała tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Laura”. Wśród licznych programów wykonywanych wspólnie z innymi muzykami odnajdziemy projekty „Magia tanga”, „Jak za dawnych lat – koncert niezapomnianych piosenek”, „Klasyczne koncerty  z humorem”.

W roku 2012 wystąpiła wraz z zespołem na uroczystym otwarciu nowego obiektu – Parku Tradycji w Siemianowicach Śl.  W 2013 została zaproszona do formacji „In Corpore” założonej przez Józefa Skrzeka,  z którą zagrała na V Europejskim Kongresie Gospodarczym do projekcji filmu pt. „Gabinet doktora Caligari”. Wraz z Józefem Skrzekiem zaśpiewała do filmu pt. „Bella Mia” w reż. Martina Duba, muz. Józef Skrzek (premiera 2013r.).

Znana wcześniej tylko z recitali muzyki klasycznej, postanowiła wejść na śląski rynek z utworami rozrywkowymi, pisząc do nich swoje autorskie teksty. Muzykę i aranżację tworzy Adam Kłos – gitarzysta zespołu „Piersi”.

W tej dziedzinie muzycznej odniosła już swoje pierwsze sukcesy.                                                                                             W sierpniu 2015 r.  utwór „Spróbujmy jeszcze raz” został Piekarskim Szlagrem Tygodnia w Radio Piekary.                W SzlagListowym Notowaniu 270 Radio Silesia w 2015 r. utwór „Jesteśmy dla siebie” zdobył miejsce pierwsze. Premiera teledysku odbyła się kilka dni później w TV Silesia. Teledysk pojawił się również w propozycjach do Szlagierowej Listy Przebojów TVS.

W grudniu 2016 r. wystąpiła na 20 – leciu Radia Piekary w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, wykonując w duecie utwór pt.”Puk, puk”, który w lutym 2017 r. otrzymał II miejsce w Plebiscycie na Śląski Szlagier Roku 2016 Radia Fest.                                                                                                                                                                                                Najnowsza premiera teledysku z utworem „Splecione dłonie” miała miejsce w lutym 2017r. w TV Silesia.                       Na Szlagierowej Liście Przebojów TVS, teledysk pięciokrotnie otrzymał miejsce 1. i zdobył 5 gwiazdek, tym samym zawalczy w grudniu o hit rok 2017.                                                                                                                                                 W sierpniu 2017r. utwór „Splecione dłonie” znalazł się również na liście przebojów TOP 20 HITS MTV24.TV oraz na liście Planety Kobiet z nazwiskami największych polskich gwiazd i otrzymał nominację w kategorii „Najpopularniejszy przebój lata 2017”. Plebiscyt wspólnie ogłosiły media: MTV24.TV, ATV Warszawa, Planeta Kobiet, One Media Group, Radio DHT z Kanady.

21 września ogłoszono wyniki, gdzie „Złotą nutę” otrzymały trzy wokalistki: Beata Mańkowska za utwór „Splecione dłonie”, Kayah -„Po co” oraz Anna Wyszkoni – „Nie chcę Cię obchodzić”. Artystka odebrała nagrodę z rąk Krzysztofa Szewczyka (Nestia Odszkodowania, Mecenasa Kultury i Sportu) 07 października 2017r. podczas koncertu promującego jej debiutancki album „Taka właśnie jestem”.

Wszystkie dotychczasowe utwory pojawiają się sukcesywnie w lokalnych mediach oraz na radiowych i telewizyjnych listach przebojów.